09 DGI Østjylland

Skytternes kontaktperson:
Anette Vernager, Søren Frichs Vej , 8000 Aarhus C
Tlf. 7940 4300
Telefontider: Mandag - torsdag kl. 08:00-16:00, kontortid mandag-tirsdag- onsdag kl. 08:30-14:00
E-mail: anette.vernager@dgi.dk - Website: www.dds-oestjylland.dk og www.dgi.dk/oestjylland

Formand for skydeudvalget:
Henning Dam

Rosenholms Alle 10, 8260 Viby J
Tlf.: 89 30 34 05 , e-mail: hd@dds-oestjylland.dk

PR, info- og kontaktperson:
Betina Stege, Oddervej 107, 8660 Skanderborg
Tlf. 86 523123, e-mail: betina.stege@tdcadsl.dk

Skytteforeninger 

Ry-Emborg Skytteforening  Jørgen Olesen 8689 1059 ry-emborg.skytteforening@mail.dk
Randers Skyttekreds  Jens Peter Jensen 8640 1310 jp-g@webspeed.dk
Rønde Skyttekreds  Walther Kristensen 8697 4132 w.k@kristensen.mail.tele.dk
Ebeltoft Skytteforening  Ketty Thomsen 8634 3915 lindy.ketty@mail.tele.dk
Nørre Djurs Skytteforening  Gert Engelbrechtsen 3057 7731 gert1947@gmail.com  
Grenå Skyttekreds  Michael Collstrup Petersen 4074 6497  mcp@teknik.dk  
Midtdjurs Skytteforening  Michael Brasch 2062 5661 michael@brasch.dk 
Lyngby Skyttekreds  John Petersen 8633 4751 ji@petersen.mail.dk
Allingåbro Skytteforening  Poul Sørensen 3059 4610 Poul.hunther@webspeed.dk 
Grenå Politi's Idrætsforening  Kim Borg 8758 1448  
Marineforeningens Skyttelaug  Gunnar Kristensen 8647 4854  
Garderforeningen Randers  Peter Lindberg Nielsen 9852 5448 pln.tv.mlv@mobilexnet.dk
Djursland Pistolklub  Allan Andersen 2993 8900 dpk.randers@gmail.com
Langå & Omegns Skytteforening  Lars Christian Hjørnholt 8646 2829 lars@lskf.dk
Assentoft Skytteforening  Jens Martin Jensen 2586 8560  
Bjerregrav Skytteforening  Frits Falby 8645 4139  
Ebeltoft Marineforenings Skyttelaug  Jørgen Brøgger 8636 2538  
Forsvarsbrødrene Randers & Omegn  Leif Jensen 8641 4764  
Balle Skytteforening  Ingelise Rasmussen 8633 7273 lillevang.58410@gmail.com
Politiet's Idrætsforening  Troels Aagaard 8731 1448 taa003@politi.dk
Pistolklubben Randers Øst  Verner Bro 8240 2197 verner@fiberflex.dk
Idrætsforeningen Lavia Randers  Hanne Willadsen 8647 7931  
DFB. for Grenaa og Omegn  John Benny Jørgensen 8632 3578  
Skytteklubben DSB/ASF  Claus Broløs Rasmussen
5176 7852
Odder Skytteforening  Peter Hansen 8654 7610  ph@gartnerpeter.dk  
VFB Århus Skyttelaug  Carsten Boye Larsen 3116 1279 c.boye@tdcadsl.dk
Akademisk Skytteforening Århus  Kåre Janussen    
SK 84 Århus  Thomas Bubandt Nielsen 4086 2321 sk84-aarhus@mail.dk
Skanderborg-Stilling Skytteforening  Arne Lægaard 5188 0199 formand.skst.skytteforening@gmail.com
Højbjerg Skytteforening  Poul Oxvig Enevoldsen 8629 4845 poul.oxvig@mail.dk
Vejlby-Risskov Våbenbrødre Skyttelaug  Hans Thomsen 8617 3157 h.graff@get2net.dk
Tilst Skytteforening  Jørgen Ditlev Jensen 2019 8118 tsf@jdij.dk
Politiet Idrætsforening  Jan Poulsen    
Galten Skytteforening
 Thomas Overgaard
   
Flyvevåbnets Soldaterforening Århus  Carl Chr. Laursen 8691 2840 ccb.laursen@get2net.dk
Postens Skytteforening  Aage Hansen 4026 0855  aah@webspeed.dk
Skytteforeningen i Centrum  J. Christian Johansen 2083 1166 christian.johansen@stofanet.dk 
Odder og Omegns Skydeselskab  Ib Mortensen 8654 4359  
TDC-Skytteafdeling  Jesper Skjerbæk 2041 6151 jesk@tdc.dk  
De yngre våbenbrødre, Odder  Steen Bisgaard 2175 6834 hesselbjergmoelle@mail.dk  
Garderforeningen Århus  Helge Kuno Pedersen 8695 0440 helgekuno@mail.dk
Beder-Malling Skyttforening  Christian Clausen 8672 1202 formand.sky@bmi-egelund.dk
Sporvejenes Idrætsforening  Hans H. Therkelsen 8621 0138 hht@kisath.dk
Århus Borgerl. Skydeselskab  Heine Bach    
Århus Skiveskydningsselskab  Jan Skov Østergaard
2840 8759
 
Skiveskydningsselskabet "Centrum"  Michael Winther    
Skanderborg-Odder Politis Idrætsforening  Ole Pedersen 8656 1454 OPE002@politi.dk
Skanderborg & Omegns Garderforening  Asger Thykjær 2166 6559 brittaogasger@fibermail.dk  
Rosenholm Skytteforening  Hans Jørgen Petersen 86994480 Petersen@Rosenholmsnet.dk
Rosenholm Skytteforening  Per Nielsen   formand@rosenholmskyd.dk
VBFs Skyttelaug Hinnerup  Lars S. Sønnichsen 8698 2171 larssonnichsen@123dk.dk
D.F.B. Hammel  René Jensen 4068 6034 rnj127@hotmail.com  
Århus Pistolklub  Peter Stig Wallen 8629 4307  
Hundslund Idrætsforenings Skytteafdeling  Rene Laursen 7561 6430 rene@jimex.dk
Søværnets Idrætsforening Århus  Flemming Pallesen   f.pallesen@mil.dk
Århus Marineforenings Skyttelaug  Kai Berg 8625 5964 jkberg@stofanet.dk
D.F.B. Skanderborg og Omegn  Erik Sørensen 8652 0242 erikss1@mail.dk
Sportsskytteforening Vestereng  Maiyanne Salina Plejdrup 4079 3510  
Reserveofficernes Skydeklub 1992  Morten Andersen 8616 0060  
Samsø Skytteforening  Svend Bissø 40 21 13 70  svendbis@hotmail.com
Århus Firma Sport Skydeafdeling  Jens Lyngkjær 2812 5843   
Århus Riffelskytte Klub  Henning B. Clausen 8793 1440 ingerhenning@newmail.dk
Combifit  Jens Nicky Bang 8622 0276 combifit@yahoo.dk
Skydebaneforeningen Århus  Lars Sønnichsen   larssonnichsen@123dk.dk  
Skydebanefor. Vestereng  Finn Danielsen 8610 5762  
Skydebaneforeningen Åby  Torben E. Jensen 8612 1141 landkildehus@mail1.stofanet.dk

Nyhedsbreve

Tilmeld dig Skytten NYT om skydning generelt

 



Se alle Skytten NYT

 

 

 

Tilmeld dig nyhedsbrevet om ADHD
 



Se alle FOKUS Nyt

 

 

DGI

Vingsted Skovvej 1 /  7100 Vejle
Tlf. 7940 4040 
www.dgi.dk

Redaktion: Helle Veel

Landskamp på 50m

Vingsted 22.-24. august

NM RIFFEL

Skibby og Hevring 5.-6. sept.

DM udendørs 2014

Riffel - pistol - biatlon