16 - DGI Fyn

Foreningsoplysninger:
DGI Fyn, Svendborgvej 337, 5260 Odense
Tlf. 7940 4600 - mail: fyn@dgi.dk
Kontortid i DGI Fyn: Mandag kl. 9-15, tirsdag 8-16, onsdag 12-15, torsdag kl. 9-15 og fredag kl. 9-12
Derudover træffes Hanne D. Buch torsdag mellem 14.30-17 på Skallebøllecentret, Tommerupvej 38, 5492 Vissenbjerg
Hanne D. Buch: Direkte telefon: 7940 4607 - mail: hanne.damgaard.buch@dgi.dk
Kurt Petersen: Direkte telefon 7940 4604 - mobil 2966 0564 - mail kurt.petersen@dgi.dk
Hjemmeside: www.dgifynskydning.dk
 

Formand for skydeudvalget:
Konstitueret formand Lars Krumholt
Hostrupvænge 18, 5700 Svendborg
Tlf. 6221 7242
Mail: krumholt@sydfynsmail.dk 
 

Info- og kontaktperson:
Poul Balslev Trolle
Takshaven 27, 5330 Munkebo
Tlf. 4094 5222,  e-mail: poult@ddsfyn.dk
 

 

Skytteforeninger

Aunslev/Bovense Skytteforening

 Ernst Hansen

2166 1555

rejstrup@mail.dk
Bagenkop Skytteforening  Dorthe Grabenthinn 2381 9533  
Bregninge/Tranderup Ungdomsforening  Lasse Albertsen 3210 4380  
Brændeskov/Brudager SG&I  Svend Højmark Jensen 6221 7071 helmo25@mail.tele.dk
De Danske Forsvarsbrødre Langeland  Dan Schleimann 6251 2418 schleimann@mail.dk
Jernbanens Idrætsforening Nyborg  Hans Lindenborg 6531 4897 lindenborg@mail.tdcadsl.dk
DFB for Svendborg & Omegn  Jens Chr. Pedersen 6222 0680 j.c.pedersen@mail.dk
Falsled/Svanninge SG&I  Kim L. Pedersen 4083 7352  kim@liki.dk
DFB for Ringe og Omegn  Michael Hartmann 4162 5928 murhart_1956@hotmail.com  
Faaborg Skytteforening  Nicolai Dahl Svendsen 2272 2439 nicolai_svendsen59@hotmail.com
Herrested Skytteforening  Mogens Larsen 6538 1634  
Hesselager Forenede Sportskl.  Søren Nymark Bøllehus 2380 3697 Snb.hfs@nymarco.dk
Horne Skytteforening  Bent Hansen 6260 1488 bentovehansen@mac.com
Humble Skyttefoening  Bent Ove Hansen 2544 9613 rudkoebing@jubii.dk
Haastrup SG&I  Ole Madsen 6268 1429 corn@madsen.mail.dk
Krarup/Espe SG&I  Niels Erik Dressler Hansen 2554 0570 nedh@live.dk  
Kullerup/Refsvindinge Idrætsforening  Lars Henriksen 2332 8008  
Kværndrup SG&I  Jørgen Holm Jensen 6227 1847  
Langtved SG&I  Henrik Hansen 6535 2929  
Lunde SG&I  Jesper Christensen 6226 1026  
Marstal Skytteforening  Niels Pedersen 6253 2035 loneogniels@petersen.mail.dk
Midtfyns Pistolskytteforening  Per Ohlsen 6227 1817   
Nyborg Skytteforening  Dorrit Hagsholm Møllegaard 6531 7395 
5329 5536
Dorrit.bynkel@gmail.com
Nr. Broby SKF  Kaj Storm 6269 1104  
Ollerup Skytteforening  Henning Frederiksen 6224 3786 henning.f@mail.dk  
Ringe Skytteforening  Anton Pedersen 6262 2677  
Rise Skytte- og Idrætsforening  Jacob Balslev 6252 4010  
Langelands Marineforening  Jørn Foss    
Rudkøbing Skyttekreds  Martin Nielsen 2143 0137 mffisk@live.dk 
Ryslinge Skytteforening  Torben Jakobsen 6267 1733 kasijeto@youmail.dk
Statsfængslets IF  Tom Hansen
6262 3807
 
Svendborg Marineforenings Skyttelaug  Frede Kristiansen     
Svendborg Skyttekreds  Lars Rehr 6223 1330 rehr@skaarupmail.dk
Odense Maritime Skytteforening  Ole Bøwig 6590 4416 naver@galnet.dk
Sødinge Skytteforening  Hans Hansen 6262 2317  
Odense Skyttekreds  Henrik Fenstoft 2083 5171 flummer@odense-skyttekreds.dk  
Odense Pistol Skytteforening  Karl-Aage Hansen 6599 1833  
Jernbanens Idrætsforening  Leif Sørensen 2684 6321 leif-s@fks-odense.dk  
Tranekær/Tullebølle IF  Jens-Otto Jensen 6250 2485 bregnemosevej5@privat.dk 
Sdr. Broby Skytteforening  Kenneth Hansen 6269 2923 kenneth.h5672@gmail.com
Odense Politi Idrætsforening  Thomas E. Christiansen 6614 6414 TEC004@politi.dk  
Tved Skytteforening  Leif Christensen 6222 1654 tvedskyttekreds@stofanet.dk
Sportsskydeklubben  Lars Sørensen 6616 2272 turkis@info.dk  
D.F.B. Odense  Bent Buris Sørensen 6616 9262  
Odense Garnisons Idrætsforening  Bjarne Ove Bentsen    
Ulbølle SG&I  Henning Krogh 6224 3696  
Odense Salonskydeklub af 1885  Michael Fogh 6615 8711 Michael.fogh@gmail.com
Odense Forenede Skydeselskab  Poul William Falck 6594 3316  
Salonskydeklubben af 1903  Jesper Holm 2028 9080  
Vejle SG&I Skytteafd.  Sten Rasmussen 2160 8640 fogedgaard@pc.dk
Marineforeningens Skyttelaug  Ole Bøwig 6590 4416  
Fynske Livregiments Soldaterforening 75  Svend Åge Kopart 6617 4343  
Den Fynske Garderforening  Sendy Alstrøm 6266 1989 sehal@pc.dk
Postens Skytteforening  Kim F. Rosenlyst 2986 5602  
Syddansk Erhvervsskole Idrætsklub  Henning Bech Glasdam   hbg@sde.dk
G&M Skytteforening Odense  Jørgen L. Mortensen 5046 7541 jlmservice@stofanet.dk
Pårup Skytteforening  Rene Pedersen 6616 5969 rene@paarupskytteforening.dk  
Dalum Skytteforening  Finn Jørgensen 6614 6521 322findalum@gmail.com
Årslev/Sdr. Nærå Skytteforening  Peter R. Nielsen

2830 0941

peterdohc@hotmail.com  
Højby Skytteforening  Bo Petersen 6170 8060 bryld-pedersen@dsa-net.dk 
Garderforeningen For Svendborg & Omegn  Kristian Hansen 6224 3278  
R.O.I.D. Fynskreds  Per Søgaard 2177 9334 per.sogaard@dadlnet.dk
Salonskydeklubben Albani  Keld Jensen 2089 0589  
Telegraf-reg. Soldaterf. Fyns Afd.  Oluf Rasmussen 6612 3766  
Vissenbjerg Skytteforening  Jan Rosenlund 6596 7743 roslil@tdcadsl.dk
Svendborg Borgl. Skyttelaug  Lars Erik Nielsen 4017 0505 nielsenriber@gmail.com  
Tommerup Skytteforening  Flemming B. Olsen 6475 1607  
Garderf. for Nyborg og Omegn  Donald Billeskov Petterson    
Lohals Gl. Skyttelaug  Torben Ottesen 6255 1176  
DFB for Nyborg og Omegn
Svend Erik Andersen
5134 6715  
Nyborg Politi's Idrætsforening  Gunnar Andersen 6531 1448  
Faaborgegnens gamle Gardere  Lars Styrbæk Frost 6261 1109  
Allerup S & G  Flemming Kristensen 6595 8823 f.kristensen@privat.dk
Marstal Borgerl. Skyttelaug  Helge Raahauge 6253 1512 raahauge@post12.tele.dk
Bullerup Skyttekreds  Egon Nielsen 6610 8055 egon.n@webspeed.dk
Damixa Sportsklub  Henrik Nielsen 4130 9221 bhenrik.nielsen@damixa.com
Nordlangelands Skytteforening  Niels H Elnegaard 6255 1719  
Kerteminde Skytteforening  Henning Vium Jensen 4031 7407 henning.vium@sol.dk  
D.F.B. Kerteminde  Bent Larsen 4016 3926  
Garderforeningen Kerteminde  Steen Danielsen 6534 1842  
Kerteminde Marineforening  Preben Ernst 6532 4177  
Kølstrup Skytteforening  Karl Knudsen 6539 1191  
Ærøskøbing Borgl. Skydeselskab  Jesper Flindt 6252 1818  
Skytteforeningen Hindsholm  Flemming Mindegaard 6534 1961 f.mindegaard@gmail.com
Rolfsted Skytteforening  Per Andersen 6597 3175  
Munkebo Skytteforening  Poul E. Mogensen 6597 5063 poulerikmogensen@bank.dk
Revninge Skytteforening  Peter Riber Martedal 4078 1295  
Bogense Skytteforening  Dan Bruun 2961 7901 dpb@stofanet.dk 
Nr. Esterbølle Skytteforening  Peter Horskær Rasmussen 6486 1832 ap.rasmussen@mail.dk  
D.F.B.'s Skydeklub, Bogense  Jørgen Hansen 6481 2505 jorgen@veauto.dk  
Otterup Skytteforening  Erland Pedersen 6482 4507 ep@egenseservice.dk
Lumby Skytteforening  Preben Jensen 6618 6055 prebenjensen@youmail.dk
Krogsbølle Skytteforening  Ib Peder Hansen 6487 1802 ibphansen@live.dk
Særslev Skytteforening  Brian Madsen 2636 1589 ubmadsen@mail.tele.dk
Middelfart Skytteforening  Søren Rye Rasmussen 6441 6805 middelfart-skytteforening@hotmail.com
Middelfart Pistolklub  Jesper Løkkebø Jensen 2223 2215 jesper.jensen@postkasse.com  
D.F.B. Middelfart og Omegn  Henning Jørgensen 2211 4960  
Vestfyns Garderforening  Knud Warming 4021 6548  
Båring Skytteforening  Per Christiansen 6444 2420 per.chr.var23.bre@post.tele.dk
Nr. Åby Skytteforening  Klaus Bredgaard 2139 0513  
Fjelsted/Harndrup Skytteforening  Randi L. Christensen 2326 2423 fjhskytte@post.tele.dk
Gelsted Skytteforening  Peter Rasmussen 2907 1998 prasmussenhexagon@gmail.com  
Assens Skytteforening  Freddy Nielsen 6471 3732 fhn@assens.dk
D.F.B. Assens  Bent Petersen 2094 1117 bent_petersen@youmail.dk
Hårby Skytteforening  Henning Larsen 6473 3219 vesemose@vip.cybercity.dk
Balslev Skytteforening
Jørgen Jensen
6446 1757
j.wendelboe.jensen@private.dk
Historisk Riffelskytteforening Fyn
Leo N. Knudsen    
1. Hovedkreds  Hans Mose Rasmussen    
2. Hovedkreds  Svend Højmark Jensen 6221 7071 helmo25@mail.tele.dk
3. Hovedkreds  Jens Helding    
4. Hovedkreds  Per Andersen 6597 3175  
5. Hovedkreds  Bjarne Madsen 6251 5426  
Den selvejende inst. Skyttehuset  Kurt Poulsen 6599 2106 krpdk@hotmail.com
Brobyværk Skydebaneforening  Bent Hansen 6269 1123  
Rødskebølle Skyttecenter  Lars Krumholt 6221 7242  krumholt@sydfynsmail.dk  
Skallebøllecentret  Anders Rasmussen 6447 2329 dds-fyn@skytten.dk

 

 

Nyhedsbreve

Tilmeld dig Skytten NYT om skydning generelt

 



Se alle Skytten NYT

 

 

Tilmeld dig nyhedsbrev om ADHD-projektet
 



Se alle FOKUS Nyt

 

 

Landsskyttestævne

Sæt kryds ved uge 27 i 2015

DGI

Vingsted Skovvej 1 /  7100 Vejle
Tlf. 7940 4040 
www.dgi.dk

Redaktion: Helle Veel

DM Skoleskydning

September-november

SK CUP

Fra oktober 2014 til marts 2015

DM udendørs 2014

Riffel - pistol - biatlon